Kviz znanja
BosanskiHrvatskiSrpski

Najveća država na svetu po površini i spisak deset najvećih

Najveća država na svetu je Rusija, sa površinom od oko 17,1 milion km² (6,6 miliona kvadratnih milja). To je više od 11 odsto kopna na Zemlji i oko 1,7 puta više od Kanade, koja je druga.

Najveća država
Rusija, 17.098.246 km² (oko 6,6 miliona kvadratnih milja)
Druga po površini
Kanada, 9.984.670 km² (oko 3,9 miliona kvadratnih milja)
Udeo Rusije u kopnu Zemlje
više od 11 odsto
Vremenske zone u Rusiji
11
Najveća bez izlaza na more
Kazahstan
Najviše stanovnika (UN, 2023)
Indija, zatim Kina

Zašto je Rusija najveća država

Rusija se prostire od Baltičkog mora na zapadu do Beringovog moreuza na istoku i obuhvata 11 vremenskih zona. Njena površina od 17.098.246 km² skoro je jednaka površini cele Južne Amerike, koja ima oko 17,8 miliona km².

Oko tri četvrtine ruske teritorije leži u Aziji, u Sibiru i na Dalekom istoku, ali većina stanovnika živi u evropskom delu zemlje. Zato je Rusija retko naseljena: u proseku tek oko 8 stanovnika na km², odnosno oko 22 na kvadratnu milju.

Deset najvećih država po površini

Iza Rusije i Kanade slede Sjedinjene Američke Države sa oko 9,8 miliona km² (3,8 miliona kvadratnih milja) i Kina sa oko 9,6 miliona km² (3,7 miliona kvadratnih milja). Na spisku su zatim Brazil, Australija, Indija, Argentina, Kazahstan i Alžir. Tih deset država zajedno zauzima otprilike polovinu kopna na Zemlji.

Redosled SAD i Kine zavisi od načina merenja. Ako se računaju obalne i teritorijalne vode, kao u CIA World Factbooku, SAD su treće; ako se računaju samo kopno i unutrašnje vode, SAD imaju oko 9,5 miliona km² (3,7 miliona kvadratnih milja) i treća je Kina.

Kazahstan je najveća država na svetu bez izlaza na more, a Alžir je najveća država Afrike od 2011. godine, kada se od Sudana odvojio Južni Sudan. Australija je jedina država koja zauzima ceo kontinent.

Najveća država po broju stanovnika

Kada je reč o broju stanovnika, odgovor nije Rusija. Prema procenama Ujedinjenih nacija, Indija je 2023. prestigla Kinu i postala najmnogoljudnija država sveta, a obe imaju više od 1,4 milijarde stanovnika. Rusija je po istim procenama tek deveta.

Tabela

#Nazivkm²kv. milja
1Rusija17.098.2466.601.670
2Kanada9.984.6703.855.103
3Sjedinjene Američke Države9.833.5173.796.742
4Kina9.596.9603.705.407
5Brazil8.515.7673.287.956
6Australija7.741.2202.988.902
7Indija3.287.2631.269.219
8Argentina2.780.4001.073.518
9Kazahstan2.724.9001.052.090
10Alžir2.381.741919.595

Česta pitanja

Koja je najveća država na svetu?

Po površini je najveća Rusija, sa oko 17,1 milion km² (6,6 miliona kvadratnih milja). Po broju stanovnika najveća je Indija.

Da li je Kina veća od SAD?

Zavisi od merenja. Po kopnu i unutrašnjim vodama Kina je nešto veća, a kada se dodaju obalne i teritorijalne vode, veće su SAD.

Koja država ima najviše stanovnika?

Prema procenama UN, od 2023. to je Indija, a druga je Kina. Obe imaju više od 1,4 milijarde stanovnika.

Izvori: Britannica: Russia, United Nations: World Population Prospects