Kviz znanja
BosanskiHrvatskiSrpski

Najveća država na svijetu po površini i popis deset najvećih

Najveća država na svijetu je Rusija, s površinom od oko 17,1 milijun km² (6,6 milijuna kvadratnih milja). To je više od 11 posto kopna na Zemlji i oko 1,7 puta više od Kanade, koja je druga.

Najveća država
Rusija, 17.098.246 km² (oko 6,6 milijuna kvadratnih milja)
Druga po površini
Kanada, 9.984.670 km² (oko 3,9 milijuna kvadratnih milja)
Udio Rusije u kopnu Zemlje
više od 11 posto
Vremenske zone u Rusiji
11
Najveća bez izlaza na more
Kazahstan
Najviše stanovnika (UN, 2023.)
Indija, zatim Kina

Zašto je Rusija najveća država

Rusija se proteže od Baltičkog mora na zapadu do Beringova tjesnaca na istoku i obuhvaća 11 vremenskih zona. Njezina površina od 17.098.246 km² gotovo je jednaka površini cijele Južne Amerike, koja ima oko 17,8 milijuna km².

Oko tri četvrtine ruskog teritorija leži u Aziji, u Sibiru i na Dalekom istoku, ali većina stanovnika živi u europskom dijelu zemlje. Zato je Rusija rijetko naseljena: u prosjeku tek oko 8 stanovnika na km², odnosno oko 22 na kvadratnu milju.

Deset najvećih država po površini

Iza Rusije i Kanade slijede Sjedinjene Američke Države s oko 9,8 milijuna km² (3,8 milijuna kvadratnih milja) i Kina s oko 9,6 milijuna km² (3,7 milijuna kvadratnih milja). Na popisu su zatim Brazil, Australija, Indija, Argentina, Kazahstan i Alžir. Tih deset država zajedno zauzima otprilike polovicu kopna na Zemlji.

Poredak SAD-a i Kine ovisi o načinu mjerenja. Ako se ubrajaju obalne i teritorijalne vode, kao u CIA World Factbooku, SAD su treće; ako se računaju samo kopno i unutarnje vode, SAD imaju oko 9,5 milijuna km² (3,7 milijuna kvadratnih milja) i treća je Kina.

Kazahstan je najveća država na svijetu bez izlaza na more, a Alžir je najveća država Afrike od 2011. godine, kada se od Sudana odvojio Južni Sudan. Australija je jedina država koja zauzima cijeli kontinent.

Najveća država po broju stanovnika

Kad je riječ o broju stanovnika, odgovor nije Rusija. Prema procjenama Ujedinjenih naroda Indija je 2023. pretekla Kinu i postala najmnogoljudnija država svijeta, a obje imaju više od 1,4 milijarde stanovnika. Rusija je prema istim procjenama tek deveta.

Tablica

#Nazivkm²čet. milja
1Rusija17.098.2466.601.670
2Kanada9.984.6703.855.103
3Sjedinjene Američke Države9.833.5173.796.742
4Kina9.596.9603.705.407
5Brazil8.515.7673.287.956
6Australija7.741.2202.988.902
7Indija3.287.2631.269.219
8Argentina2.780.4001.073.518
9Kazahstan2.724.9001.052.090
10Alžir2.381.741919.595

Česta pitanja

Koja je najveća država na svijetu?

Po površini je najveća Rusija, s oko 17,1 milijun km² (6,6 milijuna kvadratnih milja). Po broju stanovnika najveća je Indija.

Je li Kina veća od SAD-a?

Ovisi o mjerenju. Po kopnu i unutarnjim vodama Kina je nešto veća, a kad se dodaju obalne i teritorijalne vode, veće su SAD.

Koja država ima najviše stanovnika?

Prema procjenama UN-a, od 2023. to je Indija, a druga je Kina. Obje imaju više od 1,4 milijarde stanovnika.

Izvori: Britannica: Russia, United Nations: World Population Prospects