Kviz znanja
BosanskiHrvatskiSrpski

Najveća država na svijetu po površini i lista deset najvećih

Najveća država na svijetu je Rusija, s površinom od oko 17,1 milion km² (6,6 miliona kvadratnih milja). To je više od 11 posto kopna na Zemlji i oko 1,7 puta više od Kanade, koja je druga.

Najveća država
Rusija, 17.098.246 km² (oko 6,6 miliona kvadratnih milja)
Druga po površini
Kanada, 9.984.670 km² (oko 3,9 miliona kvadratnih milja)
Udio Rusije u kopnu Zemlje
više od 11 posto
Vremenske zone u Rusiji
11
Najveća bez izlaza na more
Kazahstan
Najviše stanovnika (UN, 2023.)
Indija, zatim Kina

Zašto je Rusija najveća država

Rusija se prostire od Baltičkog mora na zapadu do Beringovog moreuza na istoku i pokriva 11 vremenskih zona. Njena površina od 17.098.246 km² gotovo je jednaka površini cijele Južne Amerike, koja ima oko 17,8 miliona km².

Oko tri četvrtine ruske teritorije leži u Aziji, u Sibiru i na Dalekom istoku, ali većina stanovnika živi u evropskom dijelu zemlje. Zbog toga je Rusija rijetko naseljena: u prosjeku tek oko 8 stanovnika na km², odnosno oko 22 na kvadratnu milju.

Deset najvećih država po površini

Iza Rusije i Kanade slijede Sjedinjene Američke Države s oko 9,8 miliona km² (3,8 miliona kvadratnih milja) i Kina s oko 9,6 miliona km² (3,7 miliona kvadratnih milja). Na listi su zatim Brazil, Australija, Indija, Argentina, Kazahstan i Alžir. Tih deset država zajedno zauzima otprilike polovinu kopna na Zemlji.

Redoslijed SAD i Kine zavisi od načina mjerenja. Ako se računaju obalne i teritorijalne vode, kao u CIA World Factbooku, SAD su treće; ako se računaju samo kopno i unutrašnje vode, SAD imaju oko 9,5 miliona km² (3,7 miliona kvadratnih milja) i treća je Kina.

Kazahstan je najveća država na svijetu bez izlaza na more, a Alžir je najveća država Afrike od 2011. godine, kada se od Sudana odvojio Južni Sudan. Australija je jedina država koja zauzima cijeli kontinent.

Najveća država po broju stanovnika

Kada se pita za broj stanovnika, odgovor nije Rusija. Prema procjenama Ujedinjenih nacija, Indija je 2023. prestigla Kinu i postala najmnogoljudnija država svijeta, a obje imaju više od 1,4 milijarde stanovnika. Rusija je po istim procjenama tek deveta.

Tabela

#Nazivkm²kv. milja
1Rusija17.098.2466.601.670
2Kanada9.984.6703.855.103
3Sjedinjene Američke Države9.833.5173.796.742
4Kina9.596.9603.705.407
5Brazil8.515.7673.287.956
6Australija7.741.2202.988.902
7Indija3.287.2631.269.219
8Argentina2.780.4001.073.518
9Kazahstan2.724.9001.052.090
10Alžir2.381.741919.595

Česta pitanja

Koja je najveća država na svijetu?

Po površini je najveća Rusija, s oko 17,1 milion km² (6,6 miliona kvadratnih milja). Po broju stanovnika najveća je Indija.

Da li je Kina veća od SAD?

Zavisi od mjerenja. Po kopnu i unutrašnjim vodama Kina je nešto veća, a kada se dodaju obalne i teritorijalne vode, veće su SAD.

Koja država ima najviše stanovnika?

Prema procjenama UN-a, od 2023. to je Indija, a druga je Kina. Obje imaju više od 1,4 milijarde stanovnika.

Izvori: Britannica: Russia, United Nations: World Population Prospects